Upowszechnienie dronów w codziennym użytku stało się faktem. Z tych latających urządzeń korzystają służby, firmy i przedsiębiorstwa a także osoby prywatne. Dzięki użyciu drona niemal każdy jest w stanie wykonywać wspaniałe ujęcia jakie wcześniej mu się śniły (no dobra śniły, ale nie miał technicznych możliwości by je wykonać). Teraz jest to dziecinnie proste, a jednak osoby zarówno młode jak i starsze nie wystrzegają się błędów. Abyśmy mogli cieszyć się pięknymi ujęciami a fotografia z drona nie przysporzyła nam bólu głowy i oszczędziła problemów, warto mieć na uwadze kilka kwestii o których zaraz sobie powiemy.
Wybór miejsca
Przy planowaniu sesji zdjęciowej dobrze jest skorzystać z narzędzi takich jak mapy google. Za ich pomocą będziemy w stanie zaplanować sobie sesję. Bardzo duże obszary terenu można już obserwować w widoku 3d. Dzięki temu w łatwy sposób znajdziemy miejsce w którym można się rozłożyć lub zaparkować samochód a także zaplanujemy poszczególne etapy.
Odpowiednia pogoda
Bardzo ważną kwestią jest pogoda w której będziemy kręcić lub robić zdjęcia. W przypadku kręcenia z ziemi, warunki nie mają aż takiego znaczenia. Natomiast przy filmowaniu z drona niebagatelne znaczenie mają wiatr oraz deszcz, które mogą nam przeszkodzić. Zbyt mocny wiatr może nawet uszkodzić nasz sprzęt.
Dobrze działający sprzęt
Fotografowanie z drona to świetna sprawa, dopóki nie zabraknie energii niezbędnej do zasilania. Akumulatory muszą być naładowane do pełna, dobrze będzie także posiadać zapasowe ogniwa. Oprócz tego pamiętajmy także o karcie pamięci, kablu do transferu danych. Jeśli dzień jest słoneczny przydadzą się okulary przeciwsłoneczne oraz czapka z daszkiem.
Kwestie prawne
Jak sprawić by fotografia z drona nie przyniosła nam niepotrzebnego stresu i nerwów? Sprawdźmy więc przepisy lotnicze obowiązujące na terenie w którym planujemy ujęcia. Podstawowa zasada w prawie lotniczym jest taka, że im mniejsza waga obiektu latającego tym łagodniejsze przepisy. Jest wiele miejsc w których dronem ważącym mniej niż 600g można latać bez żadnego pozwolenia.
Plan lotu
Gdy maszyna startuje z ziemi wzbudza to w nas entuzjazm i podekscytowanie. Jednak należy cały czas kontrolować sytuację i pamiętać co jest celem lotu. Lot najlepiej zaplanować od miejsca jak najbardziej oddalonego od lądowiska. Dzięki temu w miarę ubywania energii w akumulatorach dron będzie zbliżał się do miejsca w którym możemy wymienić ogniwa.