O depresji obecnie mówi się znacznie częściej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Społeczna świadomość tej choroby rośnie, co jest bardzo ważne, lecz nadal wiele osób bagatelizuje jej objawy. Niestety, nieleczona depresja może prowadzić nawet do samobójstwa. Depresja nie jest zwykłym gorszym samopoczuciem, którego doświadcza każdy z nas. Nie jest również sezonową chandrą. To choroba, która wymaga odpowiedniego leczenia, aby poprawić codzienny komfort życia. W takim przypadku nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty, który będzie mógł zdiagnozować tę dolegliwość i zalecić właściwe postępowanie.
Skąd bierze się depresja?
Zaburzenia depresyjne mogą posiadać zróżnicowane przyczyny. Zdarza się, że są one powiązane z aktualną sytuacją życiową, która jest zbyt dużym obciążeniem psychicznym, na przykład po rozwodzie, zdradzie, śmierci bliskiego członka rodziny. Mogą być jednak też związane z nieprawidłowym działaniem mózgu. Zdarza się też, że towarzyszy ona niektórym innym chorobom, a nawet może być efektem zażywania określonych leków. W przebiegu tej choroby dochodzi do nieprawidłowej produkcji serotoniny oraz noradrenaliny, które odpowiedzialne są za odczuwanie uczuć.
Jak rozpoznać depresję?
Depresja daje szereg charakterystycznych objawów, ale osoby, które na nią chorują, często dobrze się z nimi kamuflują. Właśnie dlatego często tak trudno zauważyć zaburzenia depresyjne u innych osób.
Objawy depresji:
- nadmierny smutek
- płaczliwość
- apatia
- brak energii
- zmiany apetytu
- lęki
- niepokoje
- zaburzenia snu
- utrata zainteresowań
Oczywiście, to jedynie przykładowe objawy, ponieważ zdarza się, że depresji towarzyszą także inne dolegliwości.
Gdzie udać się z depresją?
Osoby, u których pojawiają się objawy depresyjne, powinny pamiętać o tym, że nie są pozostawione same sobie. W takim przypadku warto poszukać fachowej pomocy, ponieważ depresja zwykle sama nie mija. Pierwszym krokiem powinien być psycholog Gliwice to miasto, w którym można otrzymać profesjonalne wsparcie takich specjalistów. Psycholog może wtedy postawić diagnozę i zalecić właściwe leczenie. W przypadku, gdy problemy są poważne, na przykład pojawiają się myśli samobójcze, samopoczucie jest tak złe, że chory nie może radzić sobie z codziennymi czynnościami, warto udać się do psychiatry.
Jak leczy się depresję?
Leczenie depresji bazuje na wykorzystaniu dwóch metod – farmakologii, czyli odpowiednich środków farmakologicznych, a także na psychoterapii. Postępowanie dobierane jest w zależności od zaawansowania choroby i samopoczucia chorego.