Jaki powinien być podnośnik do używania na zewnątrz?

Podnośniki mogą być używane we wnętrzach budynków oraz na przestrzeniach otwartych. W obu tych przypadkach są niezbędne do prac wykonywanych na wysokości. Jednak, nie ulega wątpliwości, że podnośniki te zdecydowanie różnią się od siebie, mimo że ich przeznaczenie jest takie samo. Jaki powinien być podnośnik używany na dworze?

Ogumienie

Pierwszą i najważniejszą cechą jest ogumienie. Na zewnątrz powinno ono być tradycyjne – czarne. Powinno mieć wyraźny bieżnik, który odprowadza ewentualną wodę i zwiększa przyczepność opon do podłoża. Są to specjalne opony terenowe, które doskonale radzą sobie w każdych warunkach. Zdarza się, przecież że podnośnik jest wykorzystywany w miejscach bez utwierdzonej nawierzchni. Musi sobie z tym poradzić i równocześnie zapewnić pełne bezpieczeństwo operatorowi i osobom na podeście.

Napęd 4×4

Nie zawsze jest niezbędny, ale warto wiedzieć, że można się na niego zdecydować. Napęd 4×4 sprawia, że podnośnik staje się maszyną do zadań specjalnych i można korzystać z niego nawet w ciężkich warunkach. Nadaje się do stosowania na nieutwardzonych powierzchniach.

Obecność podpór

Firmy świadczące wynajem podnośników mają w swojej ofercie wiele modeli zwyżek. Niektóre z nich mają podpory boczne. Nie zawsze są potrzebne, ale w pracy w terenie mogą okazać się przydatne, bo są dodatkowym ustabilizowaniem maszyny. Dzięki temu staje się ona bardziej bezpieczna.

Zasilanie

W budynkach korzysta się wyłącznie z maszyn zasilanych akumulatorami. Chodzi o to, że nie emitują one szkodliwych gazów oraz hałasu. Korzystanie z nich nie stanowi, więc zagrożenia dla osób znajdujących się z nimi w zamkniętych pomieszczeniach. W terenie, używa się częściej podnośników zasilanych w sposób spalinowy, czyli przy pomocy tradycyjnego silnika diesel’a. Takie modele emitują spaliny tak jak samochody. Nie można ich używać w pomieszczeniach, ale na zewnątrz nie stanowią zagrożenia dla ludzi. Ważne jest jednak by zwracać uwagę na spalanie paliwa przez konkretną maszynę. Powinno ono być możliwie jak najbardziej efektywne.