Portret to bez wątpienia najpopularniejszy rodzaj zdjęć wykonywany na świecie. Tajemnica tkwi w tym że jest to także jedna z najtrudniejszych odmian fotografii. Istnieją sposoby dzięki którym zarówno amator jak i zawodowiec wykona dobry portret. Poniżej zostanie przedstawione kilka zagadnień, na które warto zwrócić uwagę by osiągnąć zamierzony a przede wszystkim dobry efekt.
Skupienie na twarzy
Uwaga osoby oglądającej gotowy portret ma skupić się na twarzy, dlatego też osoba wykonująca zdjęcie powinna zwrócić na to szczególna uwagę. Większość lustrzanek i aparatów cyfrowych posiada tryb “portret” i można posiłkować się jego użyciem. Dzięki temu nie będziemy musieli przejmować się ręcznym ustawianiem wszystkich parametrów i uzyskamy ładne zdjęcie portretowe. Tryb ten będzie mało użyteczny jeśli chcemy wykonać portret amerykański i w takim wypadku zdecydowanie lepiej będzie jednak manualne dobranie ustawień.
Światło i tło
Generalnie nie zaleca się robienia zdjęć pod światło, ale tutaj można a nawet trzeba zrobić wyjątek. Dzięki odpowiedniemu ujęciu będziemy w stanie podkreślić sylwetkę lub kontur twarzy portretowanego obiektu. W celu lepszego doświetlenia części schowanej w cieniu, wystarczy użyć lampy błyskowej. Co do tła to najlepiej by było ono jednolite, lub przynajmniej o podobnej barwie.
Perspektywa
Pamiętajmy o odpowiedniej perspektywie, którą osiągniemy za pomocą odpowiedniego doboru wartości ogniskowej. Ogniskowa krótka w zakresie do 50 mm będzie zniekształcać twarz i znajduje zastosowanie przy zdjęciach krajobrazowych a nie portretowych. Zalecana wartość ogniskowej dla zdjęć portretowych to przedział między 70 a 200 mm.
Wybór kadru
Najważniejszą rzeczą przed samym wykonaniem zdjęcia jest odpowiednie wykadrowanie zdjęcia. Jedna z podstawowych reguł mówi, że osoba fotografowana powinna być zwrócona w stronę środka kadru. Można pokusić się o niestandardowe ujęcia jak np. portret amerykański, który polega na tym że postać jest widoczna w kadrze od połowy ud w górę. Pozwala to dobrze objąć większość konturu sylwetki oraz jej mimikę bez przesadnego przeładowania ujęcia. Z kadrem warto poeksperymentować, gdyż mała zmiana może zdecydowanie poprawić efekt końcowy. Może go także zdecydowanie zepsuć, więc wszystko z umiarem.
Co jeszcze jest ważne? Otóż drodzy państwo, możemy mieć najlepszy sprzęt, wyczucie i mnóstwo doświadczenia a jeśli nasz model będzie czuł się zbyt skrępowany podczas sesji, efekt może nie być zadowalający. Mowa tutaj o odpowiednim pozowaniu, a niestety mało kto posiada tę umiejętność. W tej kwestii trzeba zadbać o to by portretowana osoba była rozluźniona i naturalna przy kontakcie z obiektywem.