Jak wygląda wynajem podnośnika w praktyce?

Wynajmowanie ciężkiego i drogiego sprzętu stało się powszechne. To ogromna oszczędność i wygoda dla przedsiębiorcy. Wynajmować można też podnośniki. Jak wygląda to w praktyce?

Ustalanie potrzeb

Zanim ktokolwiek zdecyduje się na wynajęcie sprzętu, musi rozpoznać własne potrzeby. Musi odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania. Na jakiej wysokości będą prowadzone prace? Ilu ludzi ma znaleźć się jednorazowo na platformie? Czy praca będzie wykonywana nad przeszkodami? W jakich warunkach odbędzie się eksploatacja? Czy jakiś pracownik ma uprawnienia i przeszkolenie na operatora podnośnika? Na podstawie odpowiedzi na te pytania można wybrać najlepszy model dla siebie. Najlepiej, jest przekazać je doradcy z firmy wynajmującej sprzęt. To osoba, która doskonale doradzi, jaki model sprawdzi się najlepiej w konkretnych warunkach.

Transport

Decydując się na wynajem podnośników trzeba też pamiętać o ich transporcie na miejsce eksploatacji. Nie jest to sprzęt, który można po prostu wrzucić do bagażnika. Potrzebny jest specjalny pojazd – laweta, która została dodatkowo przystosowana do przewozu złożonych podnośników. Firmy wynajmujące podnośniki, najczęściej transportują je też na miejsce przeznaczenia. Warunki jednak trzeba dodatkowo ustalić oraz uzgodnić termin. Podobnie jest w przypadku odbioru maszyny. Wcześniej należy ustalić datę jej odbioru i na nią zamówić transport.

Dokumenty

Wydaje się, że wynajem podnośników wiążę się ze sporą biurokracją. Profesjonalne firmy zmniejszają ją do minimum. Wystarczy zapoznać się z umową i podpisać ją. Trzeba też sprawdzić dokumentację maszyny, czyli przede wszystkim informację na temat jej ostatniego badania technicznego. Można też pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu, bo praca na dużej wysokości zawsze wiąże się z ryzykiem.

Operator

Wiele firm, które wynajmują podnośniki ma w ofercie również możliwość skorzystania z profesjonalnej ich obsługi, przez osoby posiadające certyfikaty oraz ukończone szkolenia. Doświadczony operator gwarantuje, że praca będzie wykonana szybko i właściwie.