Ile kosztuje porada prawna? Przykładowe ceny

Gdy potrzebna jest profesjonalna porada prawna, warto udać się do dobrej kancelarii. Ile trzeba będzie zapłacić za usługi doradcze tego typu? Nie trzeba znać się na prawie, ale trzeba stosować się do jego przepisów. Polskie kodeksy, ustawy oraz rozporządzenia są jednak bardzo zawiłe. Właśnie dlatego konieczne może być wtedy skorzystanie z porady prawnej. Jacy prawnicy mogą zaproponować takie właśnie wsparcie? Z jakimi kosztami ich usług trzeba się liczyć? Zapraszamy do sprawdzenia!

Gdzie można otrzymać pomoc prawną?

Usługi poradnictwa prawnego świadczone są przez kancelarie prawne prowadzone przez adwokatów i radców prawnych. Bardzo często kancelarie te specjalizują się w określonych dziedzinach prawa, na przykład w prawie rodzinnym i cywilnym, prawie pracy i prawie gospodarczym, prawie karnym. Kancelarie adwokackie oraz kancelarie radców prawnych kierują swoje usługi zarówno do klientów indywidualnych – osób prywatnych, jak również do przedsiębiorstw, organizacji, które także potrzebują fachowego wsparcia prawnego. Jeśli potrzebne są profesjonalne porady prawne w Gliwicach to jedno z miejsc na Śląsku, gdzie można z nich skorzystać.

Ile wynosi cena porady prawnej?

Ceny porad prawnych ustalane są indywidualnie, lecz zastosowanie posiadają tutaj także odpowiednie przepisy, a dokładnie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości dla radców prawnych (Dz.U. z 2002 r. nr 163, poz. 1349) i adwokatów (Dz.U. z 2002 r. nr 163, poz. 1348).

Zgodnie z powyższymi przepisami koszty porady prawnej to minimum:

  • 156 złotych – porada dotycząca sprawy o naruszenie posiadania
  • 360 złotych – porada związana z rozwodem
  • 1 200 złotych – porada o uchyleniu wyroku sądu polubownego

Przepisy nie są jednak zamkniętym katalogiem i określają tylko stawki minimalne za określone rodzaje spraw, dlatego też koszty porady prawnej najczęściej określane są indywidualnie przez kancelarię. W większości przypadków trzeba liczyć się ze średnim kosztem na poziomie od 100 złotych do 300 złotych. Dokładne informacje o koszcie porady można uzyskać bezpośrednio w kancelarii prawnej.