Tym razem mini sesja portretowowa z Dagmarą, która na co dzień zajmuje się marketingiem oraz mediami społecznościowymi. Potrzeba takiej sesji była duża, nie ma bowiem nic ważniejszego niż dobre zdjęcie profilowe osoby zajmujące się promocją, PR czy social marketingiem. W końcu udało się zgrać termin sesji, ustalić mniej więcej jaki jest jej cel i do czego będziemy dążyć. Wiedziałem jedną rzecz, zdjęcie powinno być pogodne więc od razu zdecydowałem się na białe tło i bardzo dużo światła. Wybór stroju był raczej oczywistą sprawą, stonowane kolory oraz paski nadające dynamizmu.

Przyznam się, że nie od razu zastosowałem taki układ blend i lamp jak na schemacie. W trakcie sesji przez okno balkonowe zaczęło wpadać Słońce w takich ilościach, że postanowiłem to wykorzystać odbijając od blendy promienie wprost na modelkę. Kolejna blenda została użyta do doświetlenia twarzy od dołu, a trzecia blenda stojąc trochę dalej doświetlała prawą stronę twarzy Dagmary. Dwie lampy błyskowe (SB900 i SB 910 - tu szczególne podziękowania Karolowi) posłużyły do ogólnego oświetlenia planu. Pierwsza z nich na aparacie (D700) ustawiona na MASTER oświetlała cały plan, druga lampa za modelką oświetlała tło od dołu, dając bardzo delikatny gradient. Dzięki połączeniu światła słonecznego i błyskowego oraz ustawieniu WB na Auto uzyskałem ciekawy efekt w postaci nieco cieplejszej barwy lewej strony twarzy modelki. Bardzo podobne ustawienia zastosowałem w drugim zdjęciu, w portrecie amerykańskim z tą różnicą, że nieco mocniej przymknąłem przysłonę.

Typowy portret biznesowy z reguły powinien cechować się dużą głębią ostrości, w tym przypadku pozwoliłem sobie na odejście od tej zasady z kilku powodów. Po pierwsze chodziło o dłuższe zatrzymanie nad zdjęciem, zwrócenie uwagi, zaintrygowanie. Zależało mi na skupieniu uwagi na oczach, które w tym zdjęciu są bardzo ostre. I wreszcie, marketing społecznościowy rządzi się trochę własną etykietą, która nie jest tak zobowiązująca jak w przypadku zdjęć prezesów potężnych korporacji. Przez ten dynamizm chciałem też podkreślić energię młodość i niesamowity zapał, który drzemie w Dagmarze. Poniżej fotki z sesji wraz z danymi z aparatu.